Obok zanieczyszczeń problematycznym czynnikiem może być także twardość wody. Co definiuje taki stan oraz jak sobie z nim poradzić? Piszemy poniżej.

Twarda woda – charakterystyka i skutki

Parametrem wyróżniającym twardą wodę jest jej nieprawidłowe pH oraz wysoka zawartość jonów wapnia oraz magnezu, a więc taka, która przekracza 150 mg/litr wody. Mimo, iż taka wartość mieści się jeszcze w normach wyznaczonych przez Ministerstwo Zdrowia, to może już mieć realny wpływ na codzienne funkcjonowanie gospodarstwa domowego. W jaki sposób? Przede wszystkim prowadząc do gromadzenia się osadów w urządzeniach AGD takich jak czajnik czy pralka. Dodatkowo osady mogą prowadzić do awarii instalacji sanitarnych – jeśli światło rur zostanie wyraźnie zmniejszone. Widząc możliwość wystąpienia tak szkodliwych dla domowego budżetu rezultatów warto pomyśleć o uzdatnianiu i zmiękczaniu twardej wody. Jak się do tego zabrać?

Profesjonalne zmiękczacze

Zmiękczanie wody nie należy do zadań skomplikowanych. W asortymencie znajdują się profesjonalne zmiękczacze wody, które służą do zamontowania bezpośrednio przy dopływie wody. Jego wydajne i efektywne działanie trzeba wspomagać przez regularne dosypywanie soli do pojemnika – co ma na celu dodatkową ochronę przed pojawieniem się kamienia oraz umożliwienie regeneracji urządzenia. Filtracja przy pomocy procesu odwróconej osmozy także ma właściwości zmiękczające wodę – znajduje jednak zastosowanie głównie przy użytkowaniu wody ze studni, nie zaś bezpośrednio z kranu.

Szeroki wybór zmiękczaczy sprawia, że każdorazowo można dobrać model idealnie pasujący do warunków i oczekiwań użytkowników. W tym celu warto zasięgnąć porady specjalistów. Warto zauważyć, że zmiękczacz nie zawsze może być od razu zainstalowany. Stąd też – ważna jest też analiza składu wody. Jeżeli poziom żelaza i manganu byłby zbyt wysoki należy najpierw zastosować filtr odżelaziający, a dopiero potem dobrać gwarantujący odpowiednie pH wody model.