Woda ze studni

- nie zawsze zdrowa

Posiadanie własnego ujęcia wody to duży komfort, ale i spora odpowiedzialność. Jakość wody zależy od wielu czynników - ale nikt z zewnątrz nie będzie jej dla nas poprawiał (tak jak ma to miejsce w przypadku wody z wodociągów).
Wiele osób uważa, że woda z własnego odwiertu, czerpana z głębokiego ujęcia na pewno jest czystsza i bezpieczna do spożycia z zasady. Czy aby na pewno? Wątpliwości postaramy się rozwiać poniżej.

Dlaczego woda może być niskiej jakości ?

Woda ze studni może się okazać całkowicie czysta, jednak często zdarza się, że jest niezdatna do spożycia - przez nieprawidłowe parametry fizyczne, obecność szkodliwych związków chemicznych czy zakażenie bakteriami. Często kluczowe dla czystości wody jest po prostu położenie studni. W sytuacji, gdy działka znajduje się w sąsiedztwie zakładów przemysłowych trudno się spodziewać, by woda w odwierconym ujęciu była doskonałej jakości. Za większość zanieczyszczeń czy nawet skażeń w przypadku wód podziemnych odpowiadają inni ludzie, postępująca degradacja terenów oraz emitowanie szkodliwych gazów i innych odpadów poprodukcyjnych do środowiska. Skład chemiczny wód również ulega zmianie.  
Dobrą lokalizacją nie są też wbrew pozorom tereny wiejskie - uprawa rolna i stosowanie nawozów azotowych czy mineralnych przenikających do gleby, a tym samym do wód podziemnych to niestety powszechny problem. Jeżeli jednak uda się nam wybrać miejsce, w którym można pozyskać "zdrową" wodę należy też zwrócić uwagę na stan techniczny studni. Od niego także zależy, czy woda nie zostanie zanieczyszczona. Studnia musi być zabezpieczona i szczelna.  Obok działalności człowieka jakość wód gruntowych jest zależna również od innych czynników - pogodowych i klimatycznych. Ulewy czy wzbieranie rzek podczas powodzi zmienia kluczowe parametry wody ze studni.

Co szkodzi w wodzie ze studni ?

Najczęstszym problemem pozostaje wysokie stężenie w wodzie ze studni metali ciężkich. Wysokie stężenie żelaza objawia się zmianą koloru wody - nie jest ono bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia, jednakże woda taka nie nadaje się do spożycia z uwagi na znacznie zmieniony smak i zapach. Wraz z żelazem często pojawia się w wysokim stężeniu mangan. Pierwiastek ten może negatywnie oddziaływać na układ nerwowy - zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Woda pod wpływem obecności nadmiaru manganu mętnieje i również nie sposób jej pić. Inne metale ciężkie także mają negatywny wpływ na jakość wody oraz na zdrowie człowieka, który będzie taką wodę pił. Podstawowymi objawami,które mogą wystąpić są dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale też zaburzenia immunologiczne czy związane z układem krwionośnym.

Innymi szkodliwymi pierwiastkami, które można znaleźć w zanieczyszczonej wodzie są azotany. Mogą one przenikać do gleby ze wspomnianych już nawozów sztucznych. Azotany mogą przekształcać się w azotyny - substancje o rakotwórczych właściwościach. Skoro mowa o środkach służących przy uprawie roślin - nie można pominąć pestycydów. Te substancje, gdy dostaną się do wód gruntowych, są niezwykle szkodliwe, mogą się gromadzić w mózgu oraz innych miejscach w organizmie. Są nie tylko rakotwórcze, ale też destrukcyjne dla układu nerwowego, immunologicznego oraz odpowiedzialnej za rozkład tłuszczów wątroby.

Nie wolno przy tym zapominać o bakteriach - zresztą w dobie epidemii koronawirusa oraz wszechobecnych środków do dezynfekcji - byłoby to trudne. Szkodliwe bakterie, które mogą występować w wodzie ze studni to m.in. bakterie e-coli oraz pałeczki okrężnicy. Podsumowując, zanieczyszczenia mogą wpływać nie tylko na skład chemiczny wody, ale też zmieniać jej barwę, smak i zapach. Warto kierować się zdrowym rozsądkiem i przy najmniejszych wątpliwościach zlecić analizę składu wody, a także korzystać z odpowiednich filtrów uzdatniających i oczyszczających wodę.