Wiele gospodarstw przestaje polegać na dostawcach mediów takich jak woda czy ogrzewanie. Częściowa niezależność energetyczna czy grzewcza, a także dostęp do własnego źródła wody pitnej oraz użytkowej pozwalają poczynić dość znaczne oszczędności - zwłaszcza w świetle ciągle rosnących cen. Jednakże - niezależnie od tego, czy użytkowana woda pochodzi ze studni czy z wodociągów istotne jest regularne sprawdzanie jej parametrów.

Twardość wody a jej użytkowanie

Parametrem, który sprawia problemy w największej ilości przypadków pozostaje wysoka twardość wody. Co oznacza, że mamy do czynienia z "twardą" wodą? Zawiera ona przede wszystkim nadmierną ilość jonów magnezu oraz wapnia. Mimo, iż dopuszczalna zawartość tych związków wynosi wedle Rozporządzenia Ministra Zdrowia od 60 do 500 mg/litr wody, to już od około 150 mg woda staje się twarda, a co za tym idzie, trudniej są wykorzystać w takim stanie. Stąd też coraz popularniejsze stają się preparaty do zmiękczania wody.

Twarda woda - jeśli nie zostanie zmiękczona - może generować pewne problemy - przede wszystkim przy użytkowaniu domowych sprzętów AGD. Nadmierna ilość jonów magnezu oraz wapnia może prowadzić do gromadzenia się osadu w czajniku bezprzewodowym, ale też w częściach instalacji wodnych. Osady mogą następnie zmniejszać światło rur, co prowadzi do awarii instalacji. W przypadku pralek - twarda woda także szkodzi mechanizmowi - a dodatkowo konieczne jest stosowanie większej ilości środków czystości, aby pranie było faktycznie czyste. O ile zatem twarda woda bezpośrednio zdrowiu ludzkiemu nie zagraża, to ma negatywny wpływ na jakość życia w gospodarstwie domowym.

Uzdatnianie wody

Wodę - niezależnie od tego, czy pochodzi z wodociągów czy też ze studni można oczywiście zmiękczyć. Nie jest to skomplikowany proces, wystarczy nabyć odpowiednie urządzenie. Zmiękczacz wody montuje się bezpośrednio przy dopływie wody (w sytuacji, gdy mamy do czynienia z "kranówką"). Aby działał bez przeszkód i przerw należy co jakiś czas dosypywać do pojemnika soli(równoważy to pH i eliminuje ryzyko pojawienia się kamienia). W przypadku wody ze studni obok zmiękczania potrzebne może być także uzdatnianie, np. z wykorzystaniem specjalnych filtrujących kolumn, procesu odwróconej osmozy, lub filtrów ze specjalnymi, wymiennymi wkładami.

Podsumowując - aby woda użytkowana w gospodarstwie domowym miała parametry nie tylko bezpieczne dla zdrowia mieszkańców, ale też parametry ułatwiające jej codzienne wykorzystanie, konieczne jest przeprowadzenie procesu uzdatniania oraz zmiękczania. Konkretne procedury, które należy wykonać, można określić dzięki profesjonalnemu badaniu wody. Warto zlecić takowe ekspertom.