Obraz
woda butelkowana

Współczesny konsument ceni sobie dostępność i różnorodność towarów. Jeszcze do niedawna powodzeniem cieszyła się również jednorazowość. Zmienia się to wraz z rosnącą świadomością ekologiczną. Jednym z produktów, z którego niewątpliwie warto zrezygnować pozostaje woda w butelkach PET. Dlaczego oraz jak to zrobić? Odpowiadamy poniżej.

Zagrożenie z kolorową nakrętką
Butelki PET są obecne na rynku już od lat 40 ubiegłego wieku – z tworzywa tego korzysta się także przy produkcji innych opakowań. Koszt jednej butelki z politereftalanu etylenu jest bardzo niski, a dodatkowo są one lekkie, mają dość dużą odporność na wysokie temperatury i mogą być użytkowane wielokrotnie, można też je poddać recyklingowi. Tutaj jednak kończą się zalety butelek PET, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Dlaczego?

Przede wszystkim warto zauważyć, że liczba recyklingowanych produktów wciąż jest niższa niż tych, które po prostu są utylizowane (i to w niekoniecznie właściwy sposób). Szacuje się, że recyklingowi poddaje się mniej niż 10 procent wykorzystanych butelek. Tymczasem PET rozkłada się przez około 500 lat – i w tym czasie truje środowisko poprzez wydzielane podczas tego procesu toksyczne substancje. Ich przedostawanie się do gleby oraz do wód gruntowych stanowi tykającą bombę ekologiczną. A jeżeli dodamy do tego fakt, że w morzach i oceanach co roku lądują liczone w setkach tysięcy ton odpady plastikowe – o katastrofie można już mówić w czasie teraźniejszym.

Bio-degradacja

Jakby tego było mało, produkcja tworzywa PET, mimo iż bardzo tania, generuje wysokie ilości zanieczyszczenia – a wszystko przez potrzebną do tego procesu ilość ropy naftowej (na 1 kg PET potrzeba niemal dwukrotnie tyle ropy).

A co z konsumentami? Oni mogą paść ofiarą zatrucia także bezpośrednio, ponieważ w butelkowanej wodzie i innych napojach bardzo często wykrywa się w składzie mikrocząsteczki plastiku. W tym świetle rozwiązaniem nie tylko korzystnym z punktu widzenia ekologii, ale też zdrowia, jak również kosztów finansowych pozostaje zakup dobrego filtra do wody. Specjaliści z firmy Hydro-ekspert służą pomocą w zakresie doboru odpowiedniego rozwiązania. Decydując się np. na filtr wykorzystujący proces odwróconej osmozy zyskuje się pewność, że woda z kranu będzie nie tylko bezpieczna do spożycia, ale też nie będzie zawierała nadmiernej ilości manganu czy żelaza, a jej smak i zapach będą krystalicznie czyste.