Woda w kranie często po prostu musi być uzdatniana. Zanieczyszczenia to nie tylko problem estetyki czy smaku - ale przede wszystkim sytuacja groźna dla zdrowia. Badanie jakości wody oraz zaopatrzenie gospodarstwa domowego w odpowiednie filtry to nie tylko możliwość - ale wręcz obowiązek każdego.

Dobór profesjonalnego filtra do wody nie jest wcale taki prosty - warto skorzystać z fachowej wiedzy oraz porady ekspertów. My ze swojej strony pragniemy udostępnić Państwu podstawowe informacje na temat dostępnych u nas produktów, ich specyfiki, a także przeznaczenia. Filtry można podzielić na podstawowe kategorie na podstawie tego, jak daleko posunięty jest ich sposób działania. Każdy rodzaj filtrów (oraz ich części składowych) stosowanych w celu uzdatnienia wody pitnej musi posiadać atest PZH. I tak, filtry spełniające jedynie podstawowe funkcje noszą nazwę dzbankowych. Mają prostą konstrukcję, częściowo zmiękczają wodę, zmieniając też w korzystny sposób jej smak i zapach. Nie usuwają jednak bakterii czy innych mikroorganizmów - taką rolę pełnią już wyższej klasy filtry przeznaczone do uzdatniania wody, które możemy Państwu zaproponować. Filtry zlewozmywakowe, bo o nich mowa, mogą reprezentować różne typy i klasy.

Znajdują się wśród nich:

  • filtry dwu-korpusowe z wkładem węglowym;
  • filtry posiadające system odwróconej osmozy, wielostopniowe i wielofunkcyjne;

Nowoczesne filtry znajdujące zastosowanie głównie w warunkach domowych opierają się także na systemie odwróconej osmozy. Taki filtracyjny wielostopniowy system Odwróconej Osmozy z pompą, membraną oraz wkładami węglowym i mineralizującym odpowiada za:

  • usuwanie osadu, toksycznych związków organicznych (w tym śladów farmaceutyków), soli oraz chloru, a także pestycydów;
  • regulację PH wody oraz jej alkalizację;
  • mineralne wzbogacanie wody (m.in. o magnez, wapń) - korzystnie wpływające na stan zdrowia użytkowników;
  • poprawę smaku oraz zapachu wody;

Systemy filtracyjne charakteryzują się wysoką wydajnością - dzięki optymalnemu dobraniu membrany do potrzeb konkretnego gospodarstwa oczyszczone może być nawet 280 litrów w ciągu doby. Najważniejszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie jest wydajność filtra - powinna być ona dopasowana do parametrów przepływu wody.

Proces odwróconej osmozy opiera się na zjawiskach zachodzących naturalnie w przyrodzie. Odbywa się z udziałem specjalnej membrany półprzepuszczalnej, na którą oddziałuje woda pod ciśnieniem - ta membrana zatrzymuje wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Ponieważ woda pozbawiona jest wraz z nimi również mikroelementów - dla uzyskania pełnej jakości wody konieczny jest jeszcze proces mineralizacji oraz jonizacji - za te z kolei odpowiadają specjalne wkłady (mineralizujące AIMRO i jonizujące AIFIR2000).

Poza właściwym systemem filtracyjnym optymalnym rozwiązaniem jest także montaż specjalnego filtra narurowego siatkowego (osadnikowego). Jego zadaniem jest blokowanie większych zanieczyszczeń (cząsteczek piasku, odłamanej rdzy czy emalii). Takie przesianie zanieczyszczeń sprawi, że np. filtry podzlewozmywakowe będą dłużej i wydajniej pracować. Dobrej jakości filtr gwarantuje, że woda również będzie odpowiadała najwyższym standardom higienicznym oraz ekologicznym. Warto zdecydować się na zakup nowoczesnego systemu z jonizatorem - aby zapewnić sobie i swojej rodzinie (lub współpracownikom) doskonałą wodę zdatną do picia na co dzień.