Zmiękczanie wody ze studni

Tendencja do uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców mediów jest współcześnie bardzo wyraźna. Jednym ze sposobów na zagwarantowanie sobie dostępu do wody pozostaje posiadanie własnej studni kopanej lub głębinowej. Niezależnie od typu studni, na którą się zdecydujemy konieczne będzie sprawdzenie jakości wody - oraz jej ewentualne uzdatnienie i zmiękczenie.

Zlecenie badań jakości wody profesjonalnej firmie to bardzo dobry pomysł. Dzięki temu można mieć pewność, że eksploatacja studni nie będzie stanowiła zagrożenia dla domowników. Badanie wody w laboratorium umożliwia poznanie nie tylko jej chemicznego składu, obecności ewentualnych zanieczyszczeń, ale też poznanie poziomu twardości. Jeżeli jesteśmy przekonani o właściwym poziomie czystości wody - można jej twardość zbadać samodzielnie, przy pomocy specjalnych testów paskowych lub kropelkowych.  Rodzaj zanieczyszczeń wpływa na sposób oczyszczania wody, którą można uzdatniać przy pomocy:

  • kolumn filtracyjnych;
  • filtrów z wkładami wymiennymi;
  • odwróconej osmozy;

Filtrowanie ma za zadanie usunąć bakterie, grzyby oraz rozmaite zanieczyszczenia mechaniczne czy chemiczne. Co jednak, gdy problemem pozostaje twardość wody?

Zmiękczanie wody ze studni

Aby zrozumieć, dlaczego zmiękczanie wody jest takie istotne trzeba zdać sobie sprawę, czym jest twarda woda. Można ją zdefiniować jako taką, w której występuje nadmiar magnezu bądź wapnia. Twarda woda nie ma niekorzystnego wpływu na zdrowie użytkowników, jednakże może generować problemy w funkcjonowaniu sprzętów w gospodarstwie domowym. Objawem tego, że mamy twardą wodę może być biały osad na armaturze bądź też kamień osadzający się w bębnie pralki, ekspresach do kawy, czajnikach elektrycznych. Sole magnezu i wapnia w długotrwałej perspektywie mogą prowadzić do pojawienia się poważnych awarii. Konieczne jest cykliczne przeprowadzanie odkamieniania, jednakże jest ono jedynie zwalczaniem symptomu, a nie przyczyny.