Jak sprawdzić jakość wody ?

Woda ze studni niestety nie zawsze jest krystalicznie czysta i pozbawiona osadów. Jednakże warto zauważyć, iż woda taka jest dostępna zawsze, gwarantuje więc pewną niezależność. Poza tym – można podjąć pewne kroki, by poprawić jakość takiej wody. Woda ze studni może zmieniać kolor po zagotowaniu bądź też po „odstaniu”. Taki stan rzeczy wiąże się z nadmiarem żelaza. Wysokie stężenie tego pierwiastka wpływa nie tylko na kolor, ale i na organoleptyczne właściwości wody ze studni. Żelazo w wodach podziemnych ma na ogół postać koloidalną, rozpuszczoną lub też zawiesiny – oznacza to, że można je zauważyć gołym okiem. W momencie, gdy następuje kontakt wody z tlenem nasila się zmętnienie oraz wytrąca się brunatna barwa wody.

woda ze studni

Żelazo w wodzie to problem powszechny

Występowanie żelaza w wodzie z ujęć prywatnych jest powszechnym problemem. Najistotniejszą kwestią pozostaje jego stężenie. W momencie, gdy stężenie przekracza 0,2 mg/l należy zareagować. Zbyt wysoka zawartość żelaza to bowiem nie tylko problem smaku czy zapachu wody. Woda o wysokim stężeniu żelaza ma niekorzystny wpływ na stan urządzeń oraz instalacji mających z nią styczność. Należy zdać sobie też sprawę, że długotrwałe użytkowanie takiej wody może generować szkodliwe dla zdrowia skutki. Dzieje się tak dlatego, gdyż osad z żelaza tworzy optymalne warunki do rozwoju mikroorganizmów.

Wykonanie kompleksowej analizy wody pozwala dostrzec problem przekroczonych wartości stężenia żelaza, zanim staną się one bardziej widoczne i będą miały większy wpływ na funkcjonowanie domowników, użytkowanie sprzętów czy nawet podlewanie roślin – bo osady z żelaza negatywnie wpływają też na wygląd roślin.

Co można zrobić?

Obok zlecenia ekspertom analizy składu wody ze studni można się także zdecydować na zabiegi uzdatniające ją oraz poprawiające jej jakość. Żelazo na ogół nie występuje w wodzie jako odizolowany pierwiastek, ale wspólnie z manganem. Dlatego procesami przeprowadzanymi jednocześnie podczas specjalnego procesu filtracyjnego są odmanganianie oraz odżelazianie. Filtracja łączy w sobie kilka metod – mechaniczną oraz chemiczną – np. na złożu jonowymiennym lub napowietrzanie i filtrację na złożu katalitycznym. Kluczowe jest tutaj dokładne przeprowadzenie procedury, a następnie powtórne badanie właściwości wody.

Podsumowując – każda zmiana w barwie, zapachu czy smaku studni powinna być przyczyną do niepokoju oraz do poszukania porady u ekspertów. Znaczenie ma to szczególnie latem, gdy panują warunki sprzyjające rozwojowi drobnoustrojów różnego rodzaju. Woda ze studni może być krystalicznie czysta i smakowita – wystarczy zaufać specjalistom z Hydroexpert.