Filtracja wody w domowym zaciszu to proces, na który decyduje się coraz więcej osób. Nic dziwnego – jakość wody dostarczanej przez wodociągi pozostawia wiele do życzenia, a wizja kolejnych podwyżek cen sprawiają, że ani picie wody prosto z kranu, ani jej zakup w butelkach nie są nęcącymi wizjami. Szczęśliwie na rynku znaleźć można wiele typów filtrów do wody, które mogą zagwarantować dostęp do napoju pozbawionego bakterii oraz dziwnego posmaku.
Jednym z lepszych wyborów pozostaje zakup filtra odwróconej osmozy. Sam proces osmozy jest prosty – polega na filtracji z wyższego stężenia do obszaru do niższym stężeniu – i tak kilkukrotnie. Membrana osmotyczna odgrywa kluczową rolę w filtrze pozwala bowiem na oddzielenie od wody wszelkich zanieczyszczeń – na umieszczenie ich na zewnętrznej stronie membrany – a stamtąd są usuwane. Po wewnętrznej stronie (czyli tam gdzie zbiornik) zbiera się natomiast woda pitna.
Jak wygląda i działa filtr ?
Zestaw osmotyczny w wersji standardowej to złożona konstrukcja, dzięki której można oczyścić wodę z wszelkich szkodliwych zanieczyszczeń. Taki filtr zawiera kilka elementów, obejmujących:
• wkład sedymentacyjny polipropylenowi 20 mikr. - oczyszczający wodę w sposób wstępny (z większych zanieczyszczeń mechanicznych);
• wkład węglowy – który pozwala usunąć związki organiczne i chlor oraz związki oddziałujące na właściwości zapachowe wody, a także częściowo pestycydy;
• wkład sedymentacyjny polipropylenowy – 5 mikr. - oczyszczający na poziomie właściwym, z drobnoustrojów i innych szkodliwych dla organizmu człowieka cząsteczek;
• membranę półprzepuszczalną – pozwalającą oddzielić od wody wirusy, bakterie, organiczne i nieorganiczne substancje;
• wkład węglowy liniowy – mający za zadanie ustabilizować poziom pH wody oraz poprawić walory smakowe i zapachowe;
• zbiornik pozwalający magazynować zapas wody;
O czym jeszcze pamiętać ?
Oczywiście filtry odwróconej osmozy bazujące na najnowszych technologiach można również uzupełnić o dodatkowe komponenty, które mogą jeszcze bardziej poprawić smak oraz jakość wody. Mając świadomość, jak negatywnie na środowisko wpływa zakup napojów w plastikowych butelkach warto zapewnić sobie stały dostęp do dobrej wody pitnej we własnym domowym zaciszu.
Biorąc pod uwagę ryzyko pojawienia się na rynku zanieczyszczonej bakteriami wody w butelkach – inwestując w filtr odwróconej osmozy inwestujemy także w bezpieczeństwo własne oraz swoich bliskich. Kupując filtr odwróconej osmozy warto wybrać taki model, który będzie odpowiadał naszemu zapotrzebowaniu na wodę. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, by wodę oczyszczoną wzbogacić o niezbędne minerały, takie jak wapno czy magnez.