Przekroczenie tej wartości ma wpływ przede wszystkim na organoleptyczne właściwości wody. Może ona mianowicie zmieniać barwę - na pomarańczową lub żółtą, a także smak i zapach - na bardziej metaliczny. Warto pamiętać, że przygotowywanie napojów czy posiłków na bazie takiej wody także ma wpływ na ich walory smakowe. Zażelaziona woda ma również wpływ na kondycję instalacji hydraulicznych, zmniejszając światło w rurach prowadzi do problemów z prawidłowym przepływem wody. Żelazo może tworzyć osady oraz zwiększać poziom jej twardości. To z kolei może generować awarie sprzętów AGD, takich jak pralki, zmywarki czy czajniki bezprzewodowe. Sam osad żelaza także może destrukcyjnie wpływać na żywotność sprzętów.

Co jednak ze zdrowiem domowników? Otóż żelazo, formując osad, tworzy również środowisko do rozwoju różnego rodzaju mikroorganizmów, wśród których mogą znajdować się bakterie szkodliwe dla człowieka. W przypadku codziennych wyraźnych utrudnień dla domowników można wymienić również problemy z tworzeniem się osadów, szarzenie tkanin po praniu a nawet...zmieniać zabarwienie domowych roślin (które metabolizują żelazo, jednak tworzy ono na ich powierzchni brunatny osad).
Nawet bardzo wysoka zawartość żelaza nie jest według WHO szkodliwa dla zdrowia, chyba, że osoby narażone na to wysokie stężenie cierpią na stany związane z odkładaniem się żelaza w organizmie.

Odmanganianie wody - prosty proces, duże korzyści

Żelazo najczęściej występuje razem z manganem - stąd - odżelazianie i odmanganianie także są przeprowadzane wspólnie, z uwagi na podobny proces filtracji. W przypadku manganu jego dopuszczalne stężenie w wodzie wynosi 0, 05 mg na 1 litr.
Mangan to substancja, której nadmiar w wodzie również wpływa na jej barwę, smak oraz zapach. Może prowadzić nawet do powstawania czarnego osadu - również negatywnie wpływającego na przepust oraz funkcjonowanie instalacji. Co jednak z ludzkim organizmem? Mangan jest pierwiastkiem potrzebnym do normalnego funkcjonowania, niemniej przekroczenie dopuszczalnej dawki może mieć groźne dla zdrowia psychicznego konsekwencje. Warto jednak zaznaczyć, że dopuszczalna przez WHO zawartość manganu w wodzie, czyli 0,4 mg/litr to dawka kilkukrotnie wyższa niż normy w Polsce. Teoretycznie zatem zagrożenie dla zdrowia nie jest duże - co nie oznacza, że woda nie powinna być uzdatniana dla zapewnienia jej maksymalnie dobrych parametrów.

Jak pozbyć się nadmiaru żelaza i manganu z wody?

Aby zminimalizować zawartość żelaza i manganu w wodzie należy wykorzystać razem kilka metod filtracji. Oprócz klasycznej postaci - czyli filtracji mechanicznej opierającej się na narurowych filtrach - warto wykorzystać również inne metody, np. filtrację nadmanganianem potasu przeprowadzaną na złożu regenerowanym, filtrację na złożu jonowymiennym lub napowietrzanie i filtrację na złożu katalitycznym. Na każdą z metod można się zdecydować wybierając usługi firmy Hydroexpert. Zagwarantuje to nie tylko doskonałą jakość wody - ze studni czy z kranu - ale też znacznie poprawi jej walory smakowe i zapachowe.