Dostęp do czystej wody pitnej nigdy nie powinien być traktowany jako luksus. Niestety, współcześnie zanieczyszczenia często przedostają się do wód gruntowych. Sprawia to, że również w domu warto korzystać z filtrów do wody. Szczególnie godne polecenia są modele opierające swoje działanie na systemie odwróconej osmozy. Ten rodzaj filtracji wyróżnia się kompleksowością i działa na kilku polach:
• pozwala na eliminację toksycznych związków organicznych, pestycydów, osadu, chloru;
• korzystnie oddziałuje na PH wody;
• ulepsza smak oraz zapach wody, na które wpływ mogły mieć rozmaite czynniki organiczne lub nieorganiczne;
• uzupełnia wodę o wartościowe minerały;
Co to takiego ?
Odwrócona osmoza opiera się o procesy zachodzące w przyrodzie, w każdym z żywych organizmów. A dokładniej o odwrotność takich procesów. W procesie osmozy bowiem cząsteczki cieczy przechodzą z roztworu o ich mniejszym stężeniu do roztworu o większym stworzeniu. W filtrach z odwróconej osmozy wykorzystywana jest półprzepuszczalna membrana, jak również dostarczające niezbędnych minerałów wkłady mineralizujące oraz jonizujące. W procesie odwróconej osmozy usuwane jest aż 99 procent zanieczyszczeń.
Dlaczego warto
Decydując się na zakup filtra odwróconej osmozy warto dobrać jego parametry do potrzeb - wielkości gospodarstwa, liczby jego mieszkańców. Wydajność filtra musi korespondować z ciśnieniem przepływowym wody. Odwrócona osmoza cieszy się dużą popularnością z uwagi na swoją skuteczność oraz uniwersalność. Jedyną jej wadą pozostaje usuwanie wszystkich minerałów - jak magnez czy wapno. Niemniej - wodę łatwo można mineralizować - a brak wszelkich zanieczyszczeń doskonale równoważy tę drobną niedogodność.