Wielu ekspertów wskazuje miesiące jesienne i zimowe jako czas, w którym najlepiej jest przeprowadzać prace konstrukcyjne związane z budową studni. Jak jednak ujemne temperatury wpływają na już funkcjonujące studnie głębinowe i czy można się przed ewentualnymi destrukcyjnymi skutkami zabezpieczyć?

Myśląc o zabezpieczeniach warto wziąć pod uwagę konstrukcyjne właściwości studni głębinowej. Jej najistotniejszym elementem pozostaje pompa. To właśnie tę część należy zabezpieczyć przed oddziaływaniem mrozów. W jaki sposób? Zanim jeszcze ujemne temperatury się pojawią warto pomyśleć o spuszczeniu wody z zestawu hydroforowego znajdującego się na pompie głębinowej. Zbiornik hydroforowy z reguły znajduje się ponad zamknięciem studni, jednak jeśli jest wewnątrz niej - wystarczy połączyć rzeczony zbiornik trójnikiem do przygotowanego kompresora.

Studnie głębinowe budowane współcześnie wyróżniają się tym, że do ich budowy wykorzystuje się trwałe, wysokojakościowe materiały. Dzięki temu zabezpieczenie studni przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi nie jest trudne. Co jednak z jakością wody w studni zimą? Czy jest ona lepsza, czy gorsza niż w innych porach?

Zanieczyszczenia do studni głębinowej przenikają z gleby. Temperatura nie ma tutaj jednak dużego wpływu na sam proces. Należy mieć zatem świadomość, że woda ze studni nawet w zimie może być dotknięta skażeniem bakteriologicznym, a także wykazywać zbyt wysoką zawartość niektórych pierwiastków, jak mangan czy żelazo - co wpływa na jej organoleptyczne właściwości. Dlatego tak istotne jest uzdatnianie oraz oczyszczanie wody studziennej.

Warto zlecić ten proces profesjonalnej firmie - oczyszczenie studni z zanieczyszczeń mechanicznych to jednak nie jedyny krok, jaki należy podjąć. Metodą, która w ostatnich latach zdobyła rzeszę zwolenników jako sposób na znaczącą poprawę jakości wody jest odwrócona osmoza. Nasza firma z chęcią pomoże Państwu w doborze odpowiednich filtrów. Niezależnie od pory roku trzeba jednak pamiętać, że proces uzdatniania powinna poprzedzić kompleksowa analiza laboratoryjna jakości wody. Można ją przeprowadzić również zimą.