Własna studnia to rozwiązanie, które staje się udziałem coraz większej ilości posiadaczy domów jednorodzinnych. Jej budowa wiąże się z koniecznością poczynienia jeszcze jednej istotnej inwestycji - zakupu pompy do studni. Jakie cechy ma odpowiednia pompa głębinowa i czym kierować się przy jej wyborze opisujemy poniżej.

Pompy powierzchniowe

Pompy powierzchniowe, inaczej hydroforowe są instalowane na powierzchni, przy studni lub w piwnicy. Ten rodzaj pomp może zasysać wodę z głębokości, która nie przekracza 8m. Istotna jest faktyczna odległość pompy od studni. Pod uwagę trzeba brać też różnicę wysokości pomiędzy powierzchnią studni a pompą. Hydroforowa pompa jest łatwiejszym wariantem do zainstalowania, ale niewątpliwie ma pewne ograniczenia, ponieważ głębokość lustra nie może spaść poniżej pewnego poziomu. Korzystnie wypada za to cenowo. Pompy powierzchniowe doskonale spełniają się w roli nawadniania powierzchni ogrodu, wykazują się trwałością oraz wydajnością. Części zamienne do takich pomp także są ogólnodostępne.

Pompy głębinowe
 
To rodzaj urządzenia umieszczany bezpośrednio w studniach - kopanych lub wierconych. Są dostosowane do instalacji, których głębokość przekracza 8m. Pompy głębinowe stale pozostają w kontakcie z wodą, wyróżnia je więc zatem odporność na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Pompy takie wyposaża się też w filtry umożliwiające usuwanie zanieczyszczeń czy piasku. Głębinowe modele charakteryzują się bardzo cichą pracą, trwałością oraz praktyczną bezawaryjnością. Niestety ich dobór może wydawać się skomplikowanym procesem, dlatego lepiej powierzyć analizę wszystkich parametrów profesjonalistom. Pompę dobiera się w zależności od głębokości oraz średnicy otworu studni - warto podkreślić bowiem, że pompy produkowane są w kilku średnicach, dzięki czemu można je dopasować do wielu rodzajów studni. Montaż również warto zlecić ekspertom.

Dobrym rozwiązaniem może być również zlecenie analizy wody ze studni - aby upewnić się, czy nie będzie potrzeby dodatkowo specjalistyczny filtr. Mimo konieczności podjęcia wielu działań - warto zainwestować we własne ujęcie wody. Pozwala to na uzyskanie znacznej niezależności, a czasami jest wręcz konieczne - ponieważ dostęp do sieci wodociągowej nie wszędzie jest na takim samym poziomie. Wybierając pompę do studni należy pamiętać, że to koszt, który będzie się zwracał latami, nie należy zatem zbytnio oszczędzać ani na typie urządzenia, ani na kosztach montażu.