Obraz
jak_zmiekczyc_wode_bielsko

Głównym problemem, na jaki skarżą się użytkownicy wody z wodociągów pozostaje czystość takiej wody i obecność ewentualnych zanieczyszczeń mogących negatywnie wpływać na zdrowie domowników. Tymczasem najbardziej powszechną nieprawidłowością, która jednak nie ma aż tak groźnych konsekwencji jak np. obecność bakterii E.Coli pozostaje twardość wody. Dlaczego warto zająć się tą kwestią i co można zrobić? Odpowiadamy poniżej.

Co to jest twarda woda i jakie są konsekwencje jej używania ?
Twarda woda to określenie na wodę, w której składzie znajduje się przekraczająca normy ilość jonów magnezu oraz wapnia. Problematyczne jest jednak to, że dopuszczalna przez Ministerstwo Zdrowia naszego kraju wartość mieści się w granicach od 60 do 500 mg/dm3 wody. Tymczasem już przy przekroczeniu wartości 150 do 200 mg/dm3 można mówić o twardej wodzie.

 

Co to oznacza w praktyce dla użytkowników?
Twarda woda nie jest szkodliwa dla zdrowia bezpośrednio. Skutki użytkowania dotykają jednak wyposażenia domu – w czajnikach bezprzewodowych, instalacjach hydraulicznych, sanitarnych urządzeniach mogą pojawiać się osady. W konsekwencji pojawiają się awarie prowadzące do konieczności naprawy lub wymiany sprzętów AGD – nie tylko czajników, ale i zmywarek, pralek, odkurzaczy piorących, parownic – słowem wszystkich urządzeń, które do działania wykorzystują wodę z wodociągów.

Doraźnie problem twardej wody można rozwiązać poprzez dodanie do sprzętów większej ilości środków piorących lub soli zmiękczającej wody. W dłuższej perspektywie jednak twarda woda może znacząco skrócić bezawaryjne funkcjonowanie urządzeń. Jeżeli oprócz wysokiej zawartości magnezu i wapnia w wodzie znajduje się też nadmiar żelaza, to przed instalacją zmiękczacza należy użyć filtra odżelaziającego.

Proste rozwiązanie
Uzdatnienie wody może być osiągnięte w prosty sposób – wystarczy zainstalować automatyczny zmiękczacz wody. Montuje się go w miejscu dopływu wody, a aby działał nieprzerwanie bez przeszkód co jakiś czas dosypuje się do niego soli. Sól pozwala nie tylko uzdatnić, ale i zrównoważyć poziom pH – dzięki temu niwelowane jest ryzyko pojawienia się kamienia w urządzeniach AGD, a ciecz traci charakterystyczny posmak kojarzony z twardą wodą. Na rynku znaleźć można szeroki wybór zmiękczaczy do wody – dzięki czemu można je dopasować do konkretnego modelu kranu.