Systematycznie rosnącą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych cieszy się współcześnie czerpanie wody z własnej studni. Oczywiście, aby korzystanie z takiej wody było w pełni bezpieczne należy dbać o jej jakość oraz czystość. Niezbędne jest również kontrolowanie jej stanu. Jednakże co jaki czas powinna być badana woda pitna ze studni? Zapraszamy do lektury.

Po co w ogóle badać wodę ze studni...

Stan wody z indywidualnego ujęcia musi być poddawany regularnej kontroli. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze studnią kopaną czy też głębinową, woda z niej powinna być poddana szeregowi badań, a następnie dezynfekcji oraz uzdatnieniu. Oczywiście istotne jest umiejscowienie studni - ma ono zdecydowany wpływ na jakość wody. Jednak nawet jeżeli wszelkiego rodzaju źródła nieczystości, instalacje kanalizacyjne, szamba, znajdują się daleko od ujęcia wody - to i tak trzeba zlecić badanie jej jakości. Dlaczego? Ponieważ spożycie wody, która nie została przebadana może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Zawarte w wodzie wirusy oraz bakterie, wysokie stężenie chemikaliów, przekraczająca normy ilość magnezu, żelaza czy innych minerałów mogą oddziaływać zarówno na właściwości organoleptyczne wody, jak i jej chemiczny skład. Szczególnym zagrożeniem może być obecność azotanów i pestycydów (które przedostają się do gleby i wód gruntowych np. z nawozów stosowanych przy uprawach rolnych) - a więc rakotwórczych substancji mogących prowadzić do niekorzystnych zmian w pracy wątroby i innych organów.

Regularność ma znaczenie

Woda z przydomowego źródła powinna być poddawana badaniu laboratoryjnemu - to nie ulega wątpliwości. Jednakże częstotliwość badań może się różnić w zależności od konkretnych warunków. Na pewno konieczne jest badanie wody co najmniej raz w roku - niezależnie od obserwowanych zmian. Oprócz tego jednak warto monitorować sytuację samodzielnie. Zaniepokoić powinny użytkowników takie czynniki, jak: zmiana smaku i zapachu wody, zwiększenie mętności, objawy podrażnień na skórze po korzystaniu z wody podczas mycia czy prania, zatrucia u osób spożywających wodę ze studni. Wszystkie te przejawy mogą świadczyć o pogorszeniu się jakości wody, o zwiększeniu zawartości metali ciężkich lub związków chemicznych.

Czasami nie warto czekać na to, aż zaobserwujemy negatywne rezultaty. Jeżeli w niedalekim czasie doszło do niepokojących zjawisk klimatycznych, jak powodzie czy lokalne podtopienia - warto zweryfikować stan swojej studni. Prócz tego długotrwały brak korzystania ze studni sprawia, iż konieczne jest sprawdzenie aktualnego stanu. Kompleksowe badania laboratoryjne wody ze studni warto powierzyć podmiotowi, który dysponuje doświadczeniem oraz odpowiednim zapleczem technicznym w tym zakresie. Dzięki takiej analizie można poznać nie tylko mikrobiologiczną naturę próbek ze swojej studni, ale też parametry fizykochemiczne. Rezultaty pozwalają określić, czy woda jest zdatna do spożycia.